Wystawa Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie z 1909 roku

Ciekawe Artykuły

 

1909 rok w internecie

Na wirtualną wycieczkę po wielkiej Wystawie Przemysłu i Rolnictwa, która odbyła się sto lat temu, zaprasza strona internetowa www.wystawa1909.pl.

Częstochowa intensywnie przygotowuje się do obchodów jubileuszu największej imprezy gospodarczej w historii miasta. Wydano już kalendarz, a planuje się zorganizowanie wystaw i "spotkań promocyjnych". Wydane zostaną album, reprinty przewodnika po targach i pocztówek, zostanie nakręcony film dokumentalny. Trwa remont ostatniego z dawnych pawilonów wystawowych, który dziś jest znany jako obserwatorium astronomiczne. Inne pawilony odnowiono w poprzednich latach, podobnie jak Park Staszica, który przed wiekiem zajmowała Wystawa Przemysłowo-Rolnicza - choć obszar targów był w rzeczywistości kilkakrotnie większy, a główne pawilony zajmowały się poza obrębem dzisiejszych terenów zielonych. Można to zobaczyć na stronie internetowej www.wystawa1909.pl stworzonej przez Grzegorza Czepiczka. Jest tam i mapka targów, i dokumentacja pocztówkowo-fotograficzna, i lista wszystkich wystawców.

- Gdy parę lat temu zajmowałem się obserwatorium astronomicznym w Parku Staszica, zainteresowałem się jego historią [był to pawilon huty Zawiercie - przyp. red]. I tak się zaczęło: zacząłem gromadzić wszelkie informacje o Wystawie Przemysłu i Rolnictwa z 1909 r. a w końcu postanowiłem zrobić stronę internetową - mówi Grzegorz Czepiczek, który jest pracownikiem Politechniki Częstochowskiej: administruje siecią komputerową uczelni.

Zeskanowanie wszystkich materiałów i budowa strony trwa pół roku. Część to zbiory własne, inne zostały skopiowane w rożnych instytucjach, np. bibliotece. Strona internetowa jest wciąż rozbudowywana.

Grzegorz Czepiczek bardziej dziś się pasjonuje historią targów niż astronomią, która pośrednio doprowadziła go do zainteresowania historią Częstochowy. - Niebo obserwuję rzadko z powodu pogorszenia się warunków obserwacji z mojego domu: najpierw w sąsiedztwie zbudowano krematorium, wokół którego są silne latarnie, a potem otwarto hurtownię, też rzęsiście oświetloną - wyjaśnia Czepiczek.

Tomasz Haładyj

Link do artykułu: http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,6157538,1909_rok_w_internecie.html


© 2006-2020. All Rights Reserved. Grzegorz Czepiczek.
strzałka do góry