Wystawa Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie z 1909 roku

Spis nagrodzonych

 

Grupa III

Przemysł włóknisty

 

Obrady sędziów odbyły się w 23 sierpnia 1909.

 

Sędziowie:

Sędziowie pod przewodnictwem prezesa Maurycego Poznańskiego z Łodzi, pp. Stanisław Silberstejn, Tadeusz Makólski, Bolesław Wołkowski, Michał Gebotschreiber, Ignacy Bendetson, Władysław Kulski, Leon Zemanek, Aleksander Rodowski, Bogumił Szczawiński, T. Hąciński, B. Koperski, B. Knabe.

Dyplomy uznania przyznano firmom:

Tow. Akc. R. Kindler z Pabjanic, (oraz podziękowanie za gustowny pawilon),

Peltzer et fils w Częstochowie,

T. Akc. „Zawiercie” (jednogłośnie),

Tow. Akc. Geyer w Lodzi.

Medale złote:

H. Faust w Pabjanicach,

Przędzalnia i Tkalnia „Warta” w Częstochowie,

Akc. Tow. Częstochowskich Zakładów Jutowych,

Tow. S. M. Szybajew z Moskwy,

Greenwood w Łodzi.

Medale srebrne wielkie:

Dyrektorowi fabryki Tow. Akc. R. Kindler z Pabjanic,

panu Osikowskiemu,

Dyrektorowi fabryki p. Ludwikowi Sejdemanowi,

A. Mohlówna w Wilnie,

L. Kindler w Kaliszu,

Gustaw Geyer w Łodzi.

Medal srebrny:

Kolaszyńskiej w Łowiczu.

Mały medal srebrny:

P. Morsztynowi.

Medale brązowe wielkie:

Tkacki Związek Rolniczy w m. Łodzi,

Balcer w Łowiczu,

P. Sprusiak.

Medale brązowe małe:

Trawiński w Częstochowie,

Zemsz w Częstochowie.

Medal srebrny mały:

p. Morsztynkiewicz za zasługi osobiste jako kierownik tkackiego związku roboczego w Łodzi.

B. (drobna galanterja).

Medal srebrny wielki.

Stanisław Weinberg, - Częstochowa, za grzebienie fryzjerskie, damskie i dziecinne.

Nasiński, Warszawa, - za dokładne wykończenie przyborów podróżnych i kufry trzcinowe.

W. Grabowska, Częstochowa, - za wyroby ręczne z łyczka, za pomysł i zastosowanie jego do konfekcji damskiej estetyczne i pracowite wykończenie.

Goldman, Częstochowa - za pierwsze usiłowania w wyrobach lekkiej, swojskiej porcelany. Figurki treści religijnej i drobnych przedmiotów toaletowych.

Medal srebrny mały:

W. Kiefliński, Warszawa, -za pomysł i wykonacie zabawek dziecinnych

Franciszek Stenk, -Warszawa, guziki z odpadków tekturowe, za masową i nadzwyczajnie tanią produkcje dla najszerszych warstw ludności.

Zieleniewski - Kalisz, za dokładny i estetyczny wyrób lalek.

Artystyczna emaljernia, Częstochowa. - za obrazy ręczne artystycznie malowane na blasze i emaljowane. Na wyróżnienie zasługuje obraz większych rozmiarów „Chrystus w Ogrójcu”.

Medal brązowy:

Seweryn Landau, Częstochowa, za wyroby celuloidowe, grzebienie do włosów ozdobne i gładkie.

H. Koczalski, Częstochowa, wyroby celluloidowe -grzebienie gładkie i ozdobne.

H. Haber i Szaja Hocherman, Częstochowa, -za zabawki gumowe i kompozycyjne.

M. Górski i Z. Lipski, Częstochowa, -aa dobre naśladownictwo onyksu i wyroby z tegoż.

Merkury, Częstochowa, -za tanią fabrykację spinek i masową produkcję na eksport do Rosji.

Maciej Cieszyński, Częstochowa, za wyroby z celluloidu i fabrykacje fuzyjek dziecinnych.

I. Grabiner, Częstochowa, - za dokładne wykończenie i fason parasolek.

B. Gliński, Warszawa, -za pudełka blaszane własnej fabryki.

Joachim Weksler, Częstochowa, za ręczne wkładane alfabety kauczukowe.

Firmy Kietliński, Warszawa, współpracownikowi p. Bogdanowiczowi, -za oryginalność pomysłu i dokładność wykończenia lalki automatycznej.

S. Hamburger i K. Hocherman, - Częstochowa, za zabawki z metalu i szkła.

Koenigsbergowi współpracownikowi firmy Stanisław Wejnberg, Częstochowa za dokładnie odrabiane wielkie grzebienie.

Izaak Szaja, Częstochowa, za fabrykacje spinek i biżuterji.

Altman, Częstochowa, za fotografie na masie.

Teodor Lemg - robotnik, Częstochowa, za dokładne i pomysłowe zużytkowanie drzew.

Podziękowanie komitetu:

Jan i Stanisław Grosman, za wielką fabrykację guzków z orzecha kokosowego wystawianą poza konkursem.

Paremowski i Górski, Warszawa, - wyroby z węgla chemicznego (biżuterja) fabrykacja amerykańska.

Alina Zawrysiewicz, za przedstawione wyroby ceramiczne czeskie. Następującym firmom z oddziału Morawskiego Hellus.

Hynek -Brno, I. Grützer -Ołomunice, Józef Nowotny -Czechy, Zridko -wesely -Brno, Tow. Podkorkonoskie Horzyce (Czechy) i Chreus.

Wynik sądzeń dodatkowych w dziale krawiectwa.

Sędziowie:

pp. Wł. Uleniecki i Fr. Reinguter:

Nagrody:

Krawcowi Trawińskiemu z Częstochowy za garnitur smokingowy, szyty białym jedwabiom - medal brązowy mały.

Praktykantowi krawca Pabisiewicza z Warszawy za garnitur surdutowy - list pochwalny.


© 2006-2016. All Rights Reserved. Grzegorz Czepiczek.
strzałka do góry